מייקל ג'ורדן ו-3 התכונות החשובות להצלחה


מייקל ג'ורדן ו-3 התכונות החשובות להצלחה

איך אני שונא את הכותרות המבטיחות האלה: "המפתח להצלחה"' או "הצלחה ב-3 צעדים"... אך למרות זאת, ובכל זאת, מתחשק לי לשתף אתכם במחשבות על הצלחה - אז... קבלו את "המפתח להצלחה של Fuzz New Media", או לחלופין: "שלוש התכונות ההכרחיות להצלחה בעולם התעסוקה בכלל ובעולם העיצוב והדיגיטל בפרט".

נ.ב. מבטיח לכם גם ציטוטים נדושים אך בהחלט מתאימים ואפילו קטע על סטיב ג'ובס (כמה מפתיע:) הרי אי אפשר לדבר על הצלחה בלי לדבר על סטיב ג'ובס. גם צ'רצ'יל יקפוץ לביקור :)

תגיד... יש בזה עבודה?!

לאחרונה נתקלתי בפוסט באחת הקבוצות שאני מנהל (קהילת המעצבים הגרפיים בישראל) שגרם לי לחשוב קצת על הצלחה:

בפוסט עלתה השאלה: האם כדאי להכנס לעולם העיצוב והאם יש בתחום עבודה?

תוך דקות מספר נוספו לפוסט שלל תגובות של קולגות עם טיפים ועצות מקצועיות, לצד מידע על ממוצעי שכר וכו'. אני אישית חשבתי שכותב הפוסט שואל את השאלות הלא נכונות!

השאלה הנכונה (לדעתי) צריכה להיות: "האם אני נהנה לעצב?"

השאלה השנייה (לדעתי) הייתה צריכה להיות: "האם אני טוב בזה? האם יש לי פוטנציאל להשתפר בזה? האם יש לי טאץ'?"

ולסיום, השאלה השלישית (לדעתי) שהייתה צריכה להישאל הייתה: "האם אני מסוגל לעמוד מאחורי הבחירה המקצועית שלי ולהתמיד בה?"

וזה גרם לי לגבש את הרעיון שישנן שלוש תכונות הכרחיות להצלחה בכל תחום שהוא!

שלוש התכונות ההכרחיות להצלחה מקצועית:

מבחינתי זה מאוד פשוט - אני מאמין שכל איש מקצוע בכל תחום יגיע להצלחה בשלב כזה או אחר אם הוא יעמוד בשלושת התנאים הבאים:

התנאי הראשון: אתה אוהב את מה שאתה עושה.

התנאי השני: אתה טוב במה שאתה עושה.

התנאי השלישי: התמדה!

עכשיו אתם בטח מתרעמים ומתנועעים בכסא באי־נוחות והאמא הפולנייה הפנימית שבכל אחד מכם מזדעזעת! "ומה אם הוא רוצה להיות ליצן?! אין כסף בליצנות!"

אז זהו... שזה לא נכון! אני לא כל כך בטוח שאין כסף בליצנות, משום שאם אתה ממש אוהב להיות ליצן ואם אתה גם ממש טוב במה שאתה עושה - אתה תמצא את הדרך לעשות כסף מליצנות. אולי תהיה ליצן אירועים, אולי תהיה ליצן רפואי ואולי תהיה קצת יותר יצירתי ותפתח חנות דיגיטלית למכירת אקססוריז לליצני המאה ה-21 שתמכור מוצרים ייחודיים. ואם תלווה את שיווק החנות בקמפיין ברשתות החברתיות שיהיה צעיר, מצחיק ומקורי, אולי אפילו תהפוך לסנסציה ותעורר גל רכישות מקוונות. אם אתה יצירתי וטוב במה שאתה עושה, אתה כבר תמצא את הדרך גם להרוויח מזה. אבל שום דבר לא באמת יעבוד אם לא תתמיד במה שאתה עושה. אם תתייאש אחרי הנסיון הראשון או השני או אפילו העשירי... כנראה שלא תצליח. אבל אם תתמיד ותישאר בשדה המקצועי שלך מספיק זמן אז תרוויח שני דברים:

(1) תצבור ניסיון ותלמד מהטעויות שלך - כך תדע מה לא לעשות. כאן מייקל ג'ורדן נכנס לתמונה (הרי הבטחתי). אחד הציטוטים האהובים עלי הוא הציטוט האלמותי הבא של ג'ורדן:

"החטאתי מעל 9,000 זריקות בקריירה שלי. הפסדתי כמעט 300 משחקים. ב-26 הזדמנויות סמכו עלי לקחת את הזריקה המכרעת במשחק... ופספסתי. נכשלתי שוב ושוב ושוב בחיי, וזו בדיוק הסיבה להצלחתי".

מייקל ג'ורדן - אולי אחד הסמלים הטהורים ביותר להצלחה, למקצועיות ולמקצוענות - ממחיש לנו בצורה הכי כנה שיש את החשיבות האדירה של הכשלון. הרי אין הצלחה בלי כשלון!