איך מנהלים קבוצת פייסבוק של 2 מיליון איש?!אתמול (20.3.19) זכיתי לשמוע הרצאה מרתקת של לולה אומולולה Lola Omolola - אשה מרשימה ביותר שהיגרה מניגריה לשיקגו וכיום היא אושיית רשת בקנה מידה עולמי - לולה הקימה ומנהלת את קבוצת הנשים הסודית הגדולה בעולם, המכונה FIN (שמשמעה: Female In) ובה חברות כמעט 2 מיליון נשים!! רוצים לדעת איך היא עשתה את זה ומה המנוע שמאחורי הפעילות החברתית שלה?

איך מנהלים קבוצת פייסבוק של 2 מיליון איש?
לולה אומולולה| Lola Omolola

בין פגישות אישיות עם מארק צוקרברג לפרויקטים רחבי היקף להעצמה נשית, לולה מצאה את הזמן לקפוץ לישראל להרצאה בפני מנהלי קהילות פייסבוק - כדאי לכם להקשיב למה שיש לה להגיד, שכן היא סיפקה כמה תובנות ולקחים חשובים ומפתיעים מתוך החוויות האישיות שלה כמנהלת קבוצת-על.

להלן עיקרי דבריה (בתרגום שלי מאנגלית לעברית). השתדלתי להיות כמה שיותר נאמן לדבריה... תהנו :)

ה"למה" שלי הוא הסיבה שהקמתי את הקבוצה!

שלום ישראל,

כשאני מסתכלת עליכם, אני רואה תקווה, יופי וגיוון. אני רואה תקווה משום שכולנו קמים כל יום עם רצון לעשות שינוי. תודה לכם על מה שאתם עושים.

אתחיל בתרגיל קצר - חזרו אחרי... אני אומר: "אני רואה אתכם", ואתם תענו לי: "אנחנו שומעים אותך".

היה הכרחי מבחינתי להתחיל את השיחה כך משום שזו החוויה הכי בסיסית של אדם בכלל ושל אשה בפרט - הידיעה שמישהו מקשיב לי ושומע אותי.

נסו לדמיין את עצמכם כילד קטן. זוכרים כמה היינו סקרנים? עכשיו דמיינו את עצמכם כאותו ילד אבל אף אחד לא מוכן או רוצה להקשיב לכם. זו החוויה שאני עברתי כילדה בניגריה ובגלל זה החלטתי להקים את הקהילה שלי - זה ה"למה" שלי. התחושה הזו של "השתקה" וזה מה שמניע אותי מגיל צעיר.

כשאת ילדה קטנה, הקול שלך לא באמת מוערך. מישהו לרוב יעצור אותך מלהגיד משהו כדי שלא תביכי אותו, כדי שלא תגידי דבר לא נכון או כדי שלא תביכי את המשפחה. הבעיה עם הגישה הזו היא שכשאנחנו מתבגרים, ההתנהלות הזו גורמת לנו לפקפק בעצמנו: "האם זה הדבר הנכון לומר?!... אולי כדאי שאשתוק...".

לדעתי יש לזה חשיבות גדולה על חייהן של נשים. אנחנו לא מדברות אל מול אלימות רבה כלפי נשים. אנחנו שותקות, משום שגודלנו להעריך שתיקה. כולנו מחוייבים לדבר הזה, כי אכפת לנו. הנשמה של הקהילה שלי זה ה"למה" שלי וזה מה שהופך אותה ליותר מסתם קבוצת פייסבוק. זה מה שהופך אותה לקהילה של ממש!

קבלת החלטות "מפחידות"

היום בעולם יש מעל 65 מיליון קבוצות פייסבוק - זה מספר מטורף! אם אתם רוצים לבלוט על פני אחרים, עליכם לעשות דברים מיוחדים כדי להיות משמעותיים עבור הקהילות שלכם. לשם כך, לרוב יהיה עליכם לקבל החלטות "מפחידות" - החלטות לא שגרתיות שפעמים רבות אף יעוררו כעס או אנטגוניזם, אך בטווח הרחוק הן יהפכו לעמוד התווך של הקהילה שלכם.

ככל שתעשו את מה שכולם עושים – כך תבלטו פחות!

אותן החלטות מפחידות באו לידי ביטוי בקבוצה שלי בצורה של חוקי הקבוצה.

חוקים... כולנו יודעים שזו אבן הפינה של כל קבוצת פייסבוק. עד כמה שזה נשמע מפתיע, לנו לא היו חוקים כשהקמנו את הקהילה שלנו. הסיבה שבחרתי לעשות זאת הייתה משום שרציתי לברר בעצמי מה הקהילה שלי צריכה, אילו דפוסים יתפתחו בקהילה שלי וכדומה. אני לא הולכת להעניש את חברי הקבוצה ולמנוע מהם לעשות דברים שאני לא יודעת אם הם יעשו. רציתי לתת לנשים מרחב בו הן ירגישו בטוחות לדבר ולהתבטא. יש מספיק נשים שהשתיקו אותן בחייהן ואני לא הולכת להיות עוד אחת מהמשתיקנים.

"המשתיקנים"

אני מכנה את אותם אנשים שמשתיקים נשים "משתיקנים". אלו האנשים שתמיד אמרו לך "ששש!" או צבתו אותך בירך כדי שחלילה לא תגידי את הדבר הלא נכון בזמן הלא נכון. אני לא הולכת להגביל את השיח בקבוצה שלי! בשל כך נוצר בה כבר מהרגע הראשון שיח מכיל ופתוח. נושאים כגון אלימות מינית, אלימות משפחתית, גילוי עריות קיבלו במה. אני זוכרת אשה שהותקפה מינית ע"י אביה במשך 16 שנים והפעם הראשונה בה היא דיברה על זה היתה בקבוצה שלנו - כי אצלנו היא הרגישה לראשונה בטוח לדבר. היו אנשים שאמרו לה: "למה את משתפת את זה במדיה חברתית?!". אז יצרנו חוק שייקח את הכח מה"משתיקנים" ויעביר אותו לנשים שרוצות לספר סיפורים שכאלו. זו הסיבה שהיא לא הרגישה חופשיה לומר את זה במקום אחר – היא י