איך תגדילו את הקהילה שלכם ותהפכו אותה למנוף לצמיחה כלכלית?

מפעם לפעם אני מקיים שיחות או פגישות ייעוץ עם מנק"לים שמעוניינים להרחיב ולמנף את הקהילה שלהם. בתום שיחה כזו שקיימתי לאחרונה עם אחד הלקוחות שלי, חשבתי לעצמי שסיכום השיחה בינינו יכול להפוך לבלוגפוסט מצוין. אז... קבלו מדריך קצר להגדלת הקהילה שלכם ולהפיכתה למנוע לצמיחה כלכלית עבורכם.

מבלי לחשוף יותר מדי פרטים, מדובר בקבוצת פייסבוק של כ-4,000 איש כאשר למנק"ל יש יתרון יחסי כמומחה בתחומו שסוחף אחריו אנשים (הוא מוערך בקרב עוקביו ולדעותיו יש משקל והשפעה).

המטרה שהצבנו לעצמנו: להפוך את הקהילה שלו לקבוצת הפייסבוק הגדולה ביותר בנישה שלו ולהגיע להיקף של 15,000-30,000 איש תוך 6 חודשים ו/או 50,000 איש תוך 12 חודשים. כמובן שברצוננו להביא רק אנשים מתוך קהל היעד שהגדרנו מראש.

אלו הפעולות שהמלצתי לו לבצע:

איך תגדילו את הקהילה שלכם ותהפכו אותה למנוף לצמיחה כלכלית?
איך להגדיל קהילת פייסבוק

כלים להגדלת הקהילה

הזרמת קהלים מקבוצות אחרות: בשלב הראשון יש לפעול להגדלת הקבוצה. אם יש למנק"ל קבוצות אחרות באותה הנישה מומלץ להזרים קהלים מהן לקבוצה הגדולה והמרכזית שבה ירצה לקיים את עיקר הפעילות המסחרית. אפשר גם לפרסם את הקבוצה החדשה בקבוצות מתחרות. זה יכול להיות אקט מעט "לא חברי" – אתם תחליטו אם הוא מתאים לכם או לא. בכל אופן זכרו שיש אפשרות שיחסמו אתכם מקבוצות אלו.

הפעלת הקהילה: מומלץ להפעיל את חברי הקבוצה ולבקש מהם לספר לחברים שלדעתם רלוונטיים להצטרף לקהילה החדשה. פה חשוב להדגיש שאנחנו מתמקדים באיכות ולא בכמות ולכן צריך לברור בפינצטה את מי מזמינים.

קידום ממומן: אני ממליץ בחום לעשות שימוש בכלי הפרסום המדהימים של פייסבוק. אפשר להגדיל כך בקלות את הקהילה בעלויות יחסית נמוכות. הייתי ממליץ להקצות לכך כמה מאות שקלים בודדים בחודש ולנסות להתניע מודעות בעצמכם (שכן אם תשכרו איש מקצוע או חברת יח"צ מדובר בעלויות גבוהות מאוד). מידע נוסף על התנעת מודעות תוכלו למצוא כאן>> "המדריך המלא לפרסום בפייסבוק". בשלבים מאוחרים יותר (לאחר שכן הצלחתם לייצר הכנסות), אפשר לשקול גם פעולות קידום ממומן יותר משמעותיות כמו פרסום בגוגל אדוורדס או קידום אורגני (SEO).

אינסטגרם: אם אתם עדיין לא פועלים באינסטגרם – אז הגיע הזמן שתתעוררו! כולם כבר שם!! נתון מעניין ביותר מפעילות החברה ב-2018 מגלה שפלח האוכלוסייה עם הצמיחה הכי מהירה באינסטגרם הוא גילאי 25-34 כך שגם ה"זקנים" כבר מזמן שם. כמו כן, אפשר לעשות שימוש בבוטים להגדלת הקהילה וכך להגיע לקהלים חדשים. מדובר בהוצאה זולה יחסית (סביבות 200-400 ₪ בחודש) שמאפשרת להוסיף כמה מאות עוקבים חדשים כל חודש.

איסוף מיילים: מומלץ להוסיף אפשרות להשארת מייל עם ההצטרפות לקבוצה באחת משאלות הכניסה. כיום יש גם תוכנות או בוטים זולים מאוד שיודעים לשאוב את המידע הזה אוטומאטית מבלי שתצטרכו להזין אותו ידנית. כך תוכלו להגדיל את מועדון ההטבות שלכם או את רשימת התפוצה לניוזלטר שלכם.

מאבק דגל: רצוי למקד את פעולות הגדלת הקבוצה סביב "מאבק דגל" כזה או אחר. למשל, להירתם לאיזשהו מאבק חברתי, או פעולה שרלוונטית לעולם התוכן של הקהילה.

הקמת תשתית פרסום

הרציונל: יש להעביר את הפעילות המסחרית מקבוצת הפייסבוק לפלטפורמות חיצוניות (אתר / וואטסאפ / ניוזלטר וכו'). במקביל לפעולות הגדלת הקבוצה יש לייצר נכנסים לפעילות מסחרית. תשתית הפרסום צריכה להיות באוויר בטווח זמן של 3 עד 6 חודשים וכתנאי לביצוע פעולות מוניטיזציה איכותיות בקהילה. להלן עיקרי המשימות בתחום זה:

הקמת אתר רשמי שירכז את פעילות הקהילה, יאפשר שימור ידע ובמקביל יאפשר איסוף מידע דיגיטלי על חברי הקהילה (מה שיאפשר לבצע רימרקטינג). יתרון נוסף של אתר הוא היכולת ליצור דפי נחיתה בהתאם לצרכים. הרציונל הוא להעביר את מרכז הכובד של הקהילה לפלטפורמה שבשליטתכם (אתר) ולא להישאר בפלטפורמה שמושפעות מגחמותיו של אדם כזה או אחר (מי אמר "צוקי" ולא קיבל?!)

בלוג: באתר מומלץ להקים גם בלוג שיהפוך לשופר התכנים שלכם. באופן כללי בלוג הוא כלי סופר איכותי להגיע לקהלים חדשים ולקבלת חשיפה אורגנית איכותית מחוץ לפייסבוק.

קבוצות וואטסאפ: הקמת מתחם הצטרפות לקבוצות וואטסאפ באתר - בכל קבוצה אפשר להכיל כ-250 איש ולכן חשוב שיהיו מספר קבוצות שכאלה כך שאם אחת מלאה, תהיה אפשרות להצטרף לאחרת. כמו כן, יש לבקש מאנשים לא להצטרף ליותר מקבוצה אחת. קבוצות אלו מתאימות במיוחד לרכישות קבוצתיות דוגמת מועדון לקוחות ו/או למתחם ציבורי לשיח ודיונים מחוץ לפייסבוק. וואטסאפ מאפשר קשר יישיר ומיידי עם חברי הקהילה שלכם.

תשתית פרסום לקידום ממומן הכוללת חשבון אינסטגרם עסקי פעיל (וקישורו למנהל המודעות של פייסבוק ולדף העסקי בפייסבוק); הקמת דף פייסבוק עסקי (שיאפשר פעילות