10 טיפים שיעזרו לכם להרוויח הרבה יותר כסף!מכירים את הפוסטים האלה: "קליק אחד ואלמד אותך איך להרוויח 30,000 ₪ בחודש", או "איך להגדיל את ההכנסות בשלושה צעדים פשוטים". אז זה לא מאמר כזה. אבל הוא בכל זאת יכול לתת לכם הרבה חומר למחשבה, לצד כלים פרקטיים שיעזרו לכם למנף את העסק שלכם ולהגדיל את ההכנסות.

לאחרונה יצא לי לבצע התבוננות פנימית על העסק שלי בעקבות שיחה עם קולגה שנפגע מאוד בתקופת הקורונה – התבוננות שהובילה למספר תובנות. חשבתי לשתף אתכם מתוך הנחה שאם זה עובד לי, זה יכול לעזור גם לכם :) לכן אציג במאמר הבא 10 טיפים או פעולות שביצעתי בעסק שלי ושעזרו לי להפוך מעוסק פטור שמנהל עסק צדדי, לעסק שמגלגל עשרות אלפי שקלים בחודש והפך לעיסוק המרכזי שלי.

טיפים להתנהלות עסקית טובה יותר
טיפים להתנהלות עסקית טובה יותר

1) העריכו את היכולות שלכם

הטיפ הראשון שלי הוא מאוד בסיסי - האמינו בעצמכם. כן כן... זה נשמע קלישאתי, אבל זה נכון. הרבה אנשי מקצוע לא מספיק מעריכים את היכולות והכישורים שלהם, מה שמוביל להערכת חסר של השווי האמיתי שלהם (עיין ערך "תסמונת המתחזה"). המשמעות של הטעות הקריטית הזו היא שהיא גורמת לאותם אנשי מקצוע לתמחר את השירותים שלהם בפחות מהשווי האמיתי שלהם (כלומר בסכום נמוך יותר מאשר לקוחות היו מוכנים לשלם בפועל). מה שמוביל אותי לטיפ הבא...

2) גבו יותר כסף!

בתחילת הדרך פעלתי שנים מתוך אמונה שמחירים זולים יביאו הרבה לקוחות. יום אחד עשיתי שינוי באופן המחשבה וההתנהלות שלי - החלטתי להעלות מחירים ולתמחר את השירותים שלי ברף גבוהה יותר מאשר רוב המתחרים שסביבי. למה? למה לא בעצם? הגישה שלי גורסת שיש מספיק לקוחות בשוק (יותר לקוחות מאנשי מקצוע) והשאלה האמיתית היא: איזה לקוח אתם רוצים? לקוח שמשלם מעט או לקוח שמשלם הרבה (כי יש גם כאלה וגם כאלה). אני יוצא מנקודת הנחה שאתם מעריכים את היכולות שלכם ושאתם מספקים שירותים ברמה גבוהה. נכון, תמיד יהיו קולגות טובים יותר... תמיד יהיה מישהו יותר מוכשר ממני, יותר מצליח ממני וגם יותר יפה ממני. נו אז מה? זה לא אומר שאני לא טוב! או במילים אחרות, אני מאמין שאני מספיק טוב כדי לבקש גמול הולם. אז למה לא לגבות יותר בעצם? זה הרבה יותר פשוט ממה שאתם חושבים!


היו לי המון שיחות על כך עם קולגות וחברים בשלל תחומים. הטענות הן תמיד: "אבל לקוחות יעזבו אותי", או "הם לא יסכימו לשלם". והתשובה שלי תהיה תמיד אותה תשובה: "אז מה?! שיעזבו! אם הם לא רוצים לשלם, אז אתה לא רוצה לקוחות כאלה". ושוב, נקודות הבסיס היא שאתם נותנים שירותים מקצועיים, ואם כך הדבר אז תמיד יהיה מישהו שמוכן לשלם עליהם. אם לא הלקוח הזה, אז הלקוח הבא. מה שמוביל אותי לטיפ הבא...

3) סננו לקוחות

פעם היו לי מלאאא לקוחות. היום אני מקפיד לברור אותם עם פינצטה. זו לא הכמות - זו האיכות! יש לי כמות יחסית קטנה של לקוחות "טובים" שמשלמים יפה ובזמן. חלקם לקוחות "גדולים" אבל חלקם עסקים קטנים או עסקים בינוניים שפשוט מעריכים שירות טוב ומוכנים לשלם על זה. כך אני יכול לתת שירות טוב יותר לכל לקוח (כי יש פחות לקוחות ויותר זמן עבודה פר לקוח), ובמקביל, הלקוחות הקיימים משלמים יפה וכתוצאה מכך אני מרוויח יותר כסף מבעבר.


איך עשיתי את זה?!

הצבתי לעצמי כמה כללי בסיס שיעזרו לי לסנן לקוחות:

1. אני תמיד גובה את הכסף מראש (כן, גם 10,000 ₪ אני גובה מראש כתנאי לתחילת הפרויקט).

2. אני תמיד מציין כבר בשיחת הפתיחה שאני לא זול ושאם המחירים שלי גבוהים לך, אשמח להפנות אותך לקולגה שלוקח פחות או לאיש מקצוע בתחילת דרכו. אני תמיד מציין ש"כרטיס הכניסה" שלי הוא מקצועיות ויעילות, ולא מחיר.

3. אני עובד רק (!) עם חוזה מסודר (גם על עבודה של 200 ₪ אני מחתים על הסכם התקשרות ובמיוחד אם זה עבודה מול חבר או בן משפחה). זה משדר איכות, מקצועיות ועוזר לבצע יישור קו בינך לבין הלקוח לגבי מה הוא מקבל ומה הוא לא מקבל (וכמובן שם מוסדרים דרכי ומועדי התשלום). ממליץ לכם לקרוא כאן איך חוזה צריך להיראות.

4. אני עובד רק בשעות קבועות (לא כשאני עם הילדים, לא בסופ"שים וכמובן לא בחגים). יש לי חיים מעבר לעבודה!

לקוח שכל התנאים האלה מקובלים עליו זה לקוח שאני רוצה! לקוח שלא מוכן לעבוד בתנאים שלי, זה לקוח שרק יעשה לי בעיות בהמשך, יטרטר אותי ויגרום לי להרבה עצבים בדרך.


הביטו בטבלה הבאה שממחישה את הסוגיה הזו בדיוק: