top of page

להרים כסף מהרצפה – קרנות השתלמות ומה שביניהן

והיום – אתם ביקשתם... הטבות מס חברים. הטבות מס!!

נעשה את זה פשוט – אתם עצמאיים?! יש לכם קרן השתלמות? אתם מפרישים את המכסה השנתית המקסימלית לקבלת פטור ממס רווחי הון? אם התשובה לשאלה הזו היא לא – אתם פשוט פראיירים!!


קרנות השתלמות והטבות מס - להרים כסף מהרצפה
קרנות השתלמות והטבות מס - להרים כסף מהרצפה

כן כן... המדינה באה ונתנה לכם מתנה. היא אמרה: "הנה... קחו... למה לשלם 25% מס כשאפשר לא לשלם?! אנחנו (המדינה) נותנים לכם פטור ממס רווחי הון. ומה אתם צריכים לעשות? פשוט להשקיע". או במילים אחרות – זה פשוט כסף על הרצפה שאתם צריכים להרים. זו הטבה עצומה שחבל לפספס. למען האמת זו חבילת קומבו של מספר הטבות מס. קרן השתלמות היא אחד ממוצרי החסכון הכי משתלמים לחוסכים: היא גם הטבת מעסיק, גם זמינה למשיכה לאחר 6 שנים (נזילות), גם פטורה ממס רווחי הון וגם נחשבת (חלקית) כהוצאה מוכרת.


ברוכים הבאים ל"מחשבות על כסף 💰🤔". היום נדבר קצת על קרנות השתלמות ומדוע הן בין הדברים החשובים שאתם יכולים וצריכים לעשות, אם הרווחה הכלכלית שלכם חשובה לכם. יהיו פה מספר טיפים פשוטים ופרקטיים שכדאי לכם ליישם כבר מחר! ולא – מאמר זה לא רלוונטי רק לעצמאיים, אלא לכל אדם שרוצה להשקיע בשוק ההון מבלי להיות מומחה וללא יותר מדי כאבי ראש.


נתחיל מהסוף - הנה תקציר הטיפים והדברים שחשוב לדעת:

 

  • אם אתם עצמאיים, קרן השתלמות היא "מתנה" שאתם חייבים לנצל. כאמור, היא מקנה פטור ממס רווחי הון (25%) עד תקרת הפקדה של 19,920 ₪ בשנה (נכון ל-2023). לכן מומלץ להקים הוראת קבע חודשית על סך 1,660 ₪ כדי למקסם את הפטור ממס.

  • כמו כן, חלק מסכום זה יכול לשמש כהוצאה מוכרת לצורך הטבות מס הכנסה (כפל הטבות!!). עד 4.5% מההכנסה החייבת (הכנסות פחות הוצאות מוכרות) ועד 12,776 ₪ בשנה (נכון ל-2023) יוכרו כהוצאה מוכרת לצורך הטבות מס הכנסה.

  • אם אתם גם שכירים וגם עצמאיים אתם יכולים ליהנות פעמיים (!) ולהחזיק שתי קרנות. מותר לכם להחזיק בקרן מהמעביד (ואם אין לכם, כדאי לבקש שיפתחו לכם), ובנוסף, מותר לכם לפתוח קרן נוספת על העסק שלכם. אדיר!!

  • הפקדה לקרן השתלמות מקטינה את גובה "ההכנסה החייבת" גם לצורך התשלומים למוסד לביטוח לאומי.

  • אם אתם לא עצמאיים, תוכלו לפתוח קופת גמל להשקעה, אליה תוכלו להפקיד עד 72,616.5 ₪ (נכון ל-2023). אם תרצו ליהנות גם פה מפטור מס רווחי הון (25%) תיאלצו למשוך את הכספים בצורת קצבה חודשית לאחר גיל 60.

  • רוצים להמשיך ליהנות מפטור מס רווחי הון למרות שהגעתם למכסה הפטורה ממס בקרן ההשתלמות? אפשר לפתוח, בנוסף לקרן, גם קופת גמל להשקעה.

  • רוצים נזילות או פתרונות טובים למינוף? שכחו מהלוואה מהבנק!! אפשר לקחת הלוואה כנגד הקרן או הקופה בתנאים חסרי תחרות (זה יכול להיות גם פתרון מעולה למי שצריך כסף במיידי ולא רוצה לשבור את הקרן או הקופה).

 

מכשירי השקעה לעצלנים...

מזכיר שוב שהרציונל שלנו נובע מגישת "השקעות לעצלנים". אתם אנשים עסוקים! כנראה שגם אין לכם זמן, ידע או את המומחיות לסחור עצמאית בשוק ההון. פה קרנות ההשתלמות וקופות הגמל להשקעה נכנסות לתמונה.


הרעיון מאוד פשוט – אני רוצה "לשחק את המשחק". אני רוצה להשקיע בשוק ההון בצורה כזו או אחרת. אני רוצה שהכסף שלי יעבוד! אני רוצה ליהנות מהיתרונות האדירים של ריבית דריבית. ומשום שאין לי את הפנאי לעשות זאת בעצמי, אני הולך לבית השקעות שיעשה זאת במקומי.


איך זה עובד?! אני בא לאחד מבתי ההשקעות ואומר לו: "היי... הנה הכסף שלי. קח. לך תצרף אותו לכספים שאנשים אחרים הביאו לך ותשקיע אותו איפה שנראה לך לנכון". אני בעצם נותן לבית ההשקעות רשות להשקיע את הכספים שלי במקומות שהוא חושב שיביאו את התשואה הגבוהה ביותר. כך כסף קטן חובר לעוד הרבה השקעות קטנות של הרבה משקיעים אחרים והופך לכסף גדול. אני יוצא מנקודת הנחה שהם (בית ההשקעות) יודעים לעשות את העבודה ובטח שיעשו זאת טוב ממני (המשקיע העצלן וחסר הניסיון)... אז יאללה... צאו לדרך.


אגב... בתי ההשקעות לא תמיד מביאים תשואה חיובית! למעשה 2022 הייתה שנה קטסטרופלית – ראו תמונה מטה:


קרדיט לטבלה: אסף ג'רבי - סוכן ביטוח פנסיוני
קרדיט לטבלה: אסף ג'רבי - סוכן ביטוח פנסיוני

נכון ל-2023 תמצאו בטופ את בית ההשקעות "מור" (בניהולו של אורי קרן). באמצע הפתעה – חברות הביטוח עקפו את רוב בתי ההשקעות (כנראה הודות לגישה שלהם להשקיע בשוק המקומי ולהעדפה שלהן להשקעות סולידיות יותר – טקטיקה שעובדת נהדר בתקופות משבר). במקום האחרון תמצאו את "אלטשולר שחם" שממשיכה להתרסק. כולם הפסידו, אך חלקן הפסידו פחות (וגם זה חשוב!)


האם זה אומר שאנחנו לא צריכים להשקיע?

לדעתי האישית בלבד – ממש לא! רוצים לדעת למה? קראו את המאמר מחזוריות של משברים - השוק תמיד זז למעלה וימינה! מלפני שבועיים ותבינו למה.


איך בוחרים בית השקעות? שווה לעשות את המחקר שלכם, לבחון תשואות, לבדוק דמי ניהול, לבחון את תמהיל ההשקעה של כל קרן וללכת עם חברה שאתם מאמינים בה ובדרך שלה. וגם אם אתם לא סגורים על זה, הכי חשוב שתשקיעו אצל מישהו. אל תתנו לחוסר ההחלטיות למנוע מכם להשקיע – שאננות זו טעות פטאלית שיכולה לעלות לכם הרים של כסף. רוצים לדעת למה? קראו את המאמר משבוע שעבר: למה כדאי לכם להיכשל ואיך זה קשור להשקעות בשוק ההון.


קרן השתלמות – למה, כמה ואיך?!


אז מה זה בכלל קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא חיסכון לטווח בינוני או ארוך אשר נהנה מהטבה חסרת תקדים – פטור ממס רווחי הון (הפטור חל על רווחי הקרן עד תקרת ההפקדות הקבועה בחוק – 19,920 ₪ בשנה, נכון ל-2023).


רגע רגע... מה זה בכלל מס רווחי הון?! מבלי להלאות במילים, כשמו כן הוא: מס שמשלמים על הרווחים שלכם (במקרה הזה מהשקעות בשוק ההון דרך הקרן). בישראל נכון להיום משלמים 25% מס רווחי הון. זה מלאאא!!! (גם בהשוואה למדינות אחרות). לכן נשתדל להימנע מלשלם מס במסגרת מה שהחוק מתיר לנו, ע"י שימוש במכשירי חסכון כמו קרן השתלמות וקופות גמל להשקעה שמקנים פטור.


עוד כמה פלוסים...

  • נזילות: הקרן הופכת לנזילה בכל 6 שנים (ובמקרים מסוימים אף לאחר 3 שנים). כלומר כל 6 שנים יש לי הזדמנות למשוך את הכספים מבלי לשלם מס רווחי הון. אנשים שרוצים שהכסף שלהם יהיה נזיל מחזיקים יותר מקרן אחת, כך שמועדי הפתיחה שלהם שונים. עם זאת, לא חייבים (וגם לא מומלץ) למשוך את הכספים כל 6 שנים כי אז אתם בעצם מנטרלים את הקסם של הריבית דריבית ולא נותנים לכסף שלכם לעבוד. כמו כן, מזכיר לכם שאנחנו משקיעים רק כספים שאנחנו לא צריכים, כך שאין באמת סיבה לגעת בכסף הזה, אלא אם כן אתם ממש חייבים! זכרו – כל שקל שאתם מוציאים היום, יהיה שווה בפוטנציה 2 שקל עוד 10 שנים (בחישוב גס) ובגיל פרישה יכול להיות שווה אף הרבה יותר מזה. לסיכום – מומלץ להשאיר את הכספים בקרן כדי ליהנות מפוטנציאל תשואה נוסף בעתיד. רוצים דוגמה מספרית, שימו לב לגרף הבא (נכון שהתשואה עכשיו לא קרובה ל-10% בשנה, אבל כשאנחנו מדברים על קרנות השתלמות וקופות גמל, אנחנו מדברים על מכשירי חיסכון שעובדים עשרות שנים. בהכללה גסה אפשר לומר שממוצע התשואה בשוק ההון הוא 8-10%). שימו לב כמה כסף הריבית דריבית תעשה לכם... רווח של כמעט 100,000 ₪ (לפני ניכוי עמלות ודמי ניהול). ואם כבר אתם זקוקים לכסף - אל תשברו את הקרן, פשוט קחו הלוואה על חשבון הקרן (ותיהנו גם מתנאים חסרי תחרות לעומת הלוואות מהבנק למשל).

תנו לכסף לעבוד - הכוח של הריבית דריבית לאורך זמן
תנו לכסף לעבוד - הכוח של הריבית דריבית לאורך זמן

  • הטבה נוספת היא חיסכון בתשלומי ביטוח לאומי: הפקדה לקרן השתלמות מקטינה את גובה "ההכנסה החייבת" גם לצורך התשלומים למוסד לביטוח לאומי. עצמאי שהפקיד סכומים לקרן השתלמות (עד התקרה) ייהנה מהפחתה בגובה דמי הביטוח הלאומי ודמי ביטוח בריאות בשיעור שיכול להגיע ל-17.83% מתוך הסכום שהופקד לקרן ההשתלמות (לדוגמה: עצמאי שהכנסתו 100,000 ₪ בשנה והפקיד 4,500 ₪ לקרן השתלמות, יחסוך 802.35 ₪ בדמי הביטוח הלאומי