עדי סופר-תאני, מנכ"לית פייסבוק ישראל בשיחה על הבחירות בישראל

רגע לפני הבחירות השלישיות בישראל בתוך פחות משנה, מנכ"לית פייסבוק ישראל – עדי סופר תאני – מספרת על עתידה של החברה בעשור הקרוב, על מערכת היחסים העדינה בין פייסבוק ומנגנוני השלטון בישראל ובעולם, על האג'נדה שלה בתקופת בחירות, על הכוויה של בחירות 2016 בארה"ב ותופעת ה"פייק ניוז" וכמובן על הבאג המרגיז שמקשה על התנעת קמפיינים בארץ בזמן בחירות.

סלפי עם עדי סופר-תאני, מנכ"לית פייסבוק ישראל
סלפי עם עדי סופר-תאני, מנכ"לית פייסבוק ישראל

ב-5/2/20 הוזמנו עשרות מנהלי קהילות משפיעים ומשפיעות בארץ לכנס במתחם פייסבוק ישראל בשדרות רוטשילד. אני גם הייתי שם. שיא הערב היה שיחה מרתקת עם עדי סופר-תאני – מנכ"לית פייסבוק על עתידה של פייסבוק בעשור הקרוב ועל המצב הרגיש בתקופת הבחירות כאן אצלנו בארץ. באופן מפתיע היא נשארה שעות רבות לאחר ההרצאה מה שאפשר לנו לשאול אותה ישירות מספר שאלות נוקבות ולדבר איתה באופן ישיר וללא מתווכחים על שלל נושאים.

להלן עיקרי דבריה:

הצצה לעשור הבא של פייסבוק

לפני שני עשורים האינטרנט פרץ אל חיינו. העשור הקודם הוא העשור של המובייל. לפני 10 שנים, כשראינו את הסמארטפון אף אחד לא חשב שיהפוך לחלק כזה מרכזי מהחיים שלנו. כולם חשבו שזה גאדג'ט. העשור הבא, כפי שאנחנו בפייסבוק רואים אותו, יהיה עשור של מציאות מדומה / מציאות רבודה. רבים חושבים שגם זה גאדג'ט (בדיוק כמו שאמרו על הסמארטפון לפני 10 שנים), אבל היום הטכנולוגיה של העברת מידע ועיבוד מידע מתפתחת בטירוף. אנחנו עדיין לא שם, אבל עוד כמה שנים נהיה במקום בו המציאות המדומה תהפוך להיות חלק מהחיים שלנו.

העשור הבא של פייסבוק בסימן מציאות מדומה AR/VR
העשור הבא של פייסבוק בסימן מציאות מדומה AR/VR

נסו לדמיין לרגע עולם בו לכל אחד יש את היכולת להיות נוכח במרחבים שונים מבלי להיות שם פיזית – התחושה של המרחב הפיזי תהיה מושלמת. אנחנו לא רחוקים מזה (למרות שהטכנולוגיה והחומרה עדיין לא שם). קשרים חברתיים ובין אישיים-פרסונליים שלנו יעברו מהפכה אמיתית. למשל, אני והבת יושבות בסלון ומפטפטות למרות שהיא בפועל יכולה להיות במדינה אחרת. ילד מבריק באפריקה בין 20 יכול לעבוד בסטארטאפ בסיליקון ואלי. הסיפור של רילוקיישן והיכן למדת כבר לא יהווה חסם. מקום מגורים כבר לא יהיה רלוונטי. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של האנושות שאנחנו ננתק את הקשר בין המקום בו אנחנו נמצאים פיזית להזדמנויות שייפתחו בפנינו. למעשה זו כמעט הפעם הראשונה... כי הפעם הראשונה הייתה היווצרותן של קהילות בפייסבוק. אתם, מנהלי הקהילות, ייצרתם לאנשים הזדמנויות לחבור לעולמות אחרים ללא קשר למקום הפיזי. הקהילה של פעם הייתה לוקאלית. את הפרדיגמה הזו קהילות הפייסבוק ניפצו.

הבחירות בישראל

אני יודעת שיש ביקורת רבה על הבחירות בישראל ועל פייסבוק בתקופה זו. בחירות 2016 בארה"ב היו Wake-up call עבורנו. זה פוקוס מטורף של החברה! לצערי, אנחנו לא עושים עבודה מספיק טובה כדי שכולם ידעו מה עשינו. הדבר הראשון שהחברה עשתה הוא להביא סטנדרט של שקיפות בבחירות שמעולם לא היה קיים (לא בדיגיטל ולא מחוצה לו). למשל, היום מי שלא ישראלי לא יכול לפרסם מודעה פוליטית בישראל. נקודה. הדבר השלישי הוא שכל מודעה פוליטית מסומנת ככזאת כדי שאנשים ידעו שהיא כזו. בקליק אחד כל אדם יכול לדעת מי עומד מאחוריה, כמה כסף הוא הוציא ואת מי הוא טירגט. הדבר הרביעי הוא ספריה שבנינו שבה כל אחד יכול לראות כל מודעה פוליטית שעלתה ב-7 השנים האחרונות (עם כל המידע שעליה). חלק גדול מה-election interference בוצע בעבר עם יוזרים פיקטיביים. היום 99.7% מהפרופילים הפיקטיביים יורדים מיד. אנחנו מאוד קרובים ל-100%. כמו כן, יש חמ"ל שלנו שמוקם בשבוע האחרון של הבחירות.

מיס אינפורמציה

אנחנו לא מסירים תוכן שקרי! למה? כי אנחנו מאמינים שאף חברה פרטית לא צריכה להיות בפוזיציה שהיא מחליטה מה אמת ומה שקר. עם זאת, מה כן עשינו? אנו עובדים היום עם ארגון בודקי עובדות. הוא מכניס תחתיו ארגונים ועמותות (בישראל "משרוקית"). אם יש תוכן שמסומן ע"י גולשים כ"אולי שקרי" – משרוקית יבדקו אותו ואם הם חושבים שהוא שקרי הם יסמנו אותו ככזה. אם הוא אכן יסומן ככזה, אנחנו בפייסבוק נוריד לו חשיפה בצורה משמעותית. "צוקי" אמר שהוא לא רוצה תפוצה רצינית לתוכן שהוא אולי שקרי.

כשמדובר בפוליטיקאים, תפיסת העולם שלנו היא שזה לא מתפקידה של חברה פרטית להגיד להם מה כשר ומה לא. זה תפקידם של האזרחים והציבור! זה לא התפקיד של פייסבוק לעשות רגולציה על רגולטורים, אלא זה התפקיד של רגולטורים לעשות רגולציה על פייסבוק. שלרגע לא יהיה לאף אחד ספק - אם מישהו חושב שלפוליטיקאי מותר להגיד הכל, אז לא! כללי הקהילה שלנו נגד הסתה לאלימות ובריונות חלים גם בתקופת בחירות וגם מחוצה לה. אנו תמיד נפעל להסרת תכנים שפוגעים בכללי הקהילה שלנו.

האם פייסבוק עושה זאת בגלל רווחים?

רבים חושבים שפוליטיקאים מכניסים לנו הרבה כסף. בפועל המצב כלל אינו כך. פרסום פוליטי מהווה פחות מחצי אחוז מהכנסות החברה. כאב הראש שנוצר בעקבות האתגרים הרבים שמלווים מפרסום פוליטי הוא לאין שיעור יותר גבוה. פייסבוק מאפשרת את זה ועושה את זה לאור ה"אני מאמין" שלה לגבי חופש ביטוי ומתוך הבנה של התפקיד שלה במערכת היחסים המורכבת בין פוליטיקאים ובין הציבור ובינם לבין פייסבוק: מה מותר להם ומה אסור להם להגיד בפלטפורמה.

קצת מספרים... כיום חיים בישראל כ-9 מיליון איש. 4.5 מיליון נמצאים בקהילות. 37 מיליון איש מחוברים לקהילה שישראלי מנהל אותה. כמו כן, ב-2020 תושק בפייסבוק תכנית למנהלי קהילות.