איך יוצרים מודעת קנבס ולמה זה טוב? Canvas Adמודעת קנבס FACEBOOK CANVAS
דוגמה למודעת קנבס של פייסבוק

מה זה מודעת קנבס? איך יוצרים אותה ולמה בכלל צריך אותה? לפני שנתחיל לדבר על היתרונות והחסרונות של סוג מודעה זו, חשוב לומר שהיא מיועדת אך ורק למשתמשי מובייל. זה לא אמור להרתיע אתכם שכן רוב התעבורה בפייסבוק מגיעה דרך המובייל. כך למשל בישראל לבדה, נכון ל-2016, כ-4.5 מיליון גולשים בפייסבוק עושים זאת מהנייד. עם זאת, חשוב שתבחנו האם הקהל שלכם מתאים לצרוך קמפיין מסוג זה. ניתן לבדוק את דפוסי השימוש של העוקבים שלכם דרך האדס מנג'ר או הסטטיסטיקות בדף העסקי ולקבל נתונים מוחשיים.

אז מה זה מודעת קנבס?

צפו במודעת קנבס לדוגמה, שעיצבנו עבור לקוח שלנו - בלינק הבא.

מודעת קנבס (Canvas) היא מודעת מסך רחב אשר לאחר הקלקה נפתחת על מלוא מסך המכשיר הנייד. למעשה זה מעין דף נחיתה בתוך הממשק של פייסבוק, בו ניתן לשלב מלל, סרטונים, ואף אפשרויות מתקדמות כמו עריכת רקעים, יצירת כפתורים, גלריית קרוסלה והצגת תמונה לפי הטיית המכשיר הנייד. עם קצת מיומנות ויצירתיות ניתן ליצור מודעות קנבס מהממות! לדוגמא, בקמפיין נדל"ן לשיווק מגרשים בהרחבה בקיבוצים של לקוח שלנו, בנינו מודעת קנבס בה היה ניתן לראות את הנוף מהמרפסת של הבית העתידי (אשר משקיף לגולן ולכנרת). הסלוגן של המודעה היה: "זה יכול להיות הנוף מהמרפסת שלך"). מודעת הקנבס הגיבה לזווית החזקת המכשיר הנייד: כאשר הלקוח הטה את הנייד ימינה ושמאלה, הרקע זז בהתאם (בדומה לתמונה ב-360 מעלות).

מודעת קנבס FACEBOOK CANVAS
מודעת קנבס שעיצבנו לשיווק הקליטה בקיבוץ תל קציר

יתרונות וחסרונות – למי זה מתאים בכלל?

יתרונות: בראש ובראשונה, מודעת קנבס מתאימה לקהלים שמשתמשים במכשירים ניידים בלבד. לרוב יהיה זה קהל צעיר ומודרני (אך לא בהכרח). היתרון המשמעותי ביותר של מודעת קנבס הוא בראש ובראשונה נראות – הן פשוט נראות נפלא! גמישות העיצוב והיכולות האינטראקטיביות המתקדמות יכולות לתת ערך מוסף רב אם עושים בהן שימוש נכון – שלם שעולה על סך חלקיו.

יתרון נוסף הוא היכולת ליצור מעין דף נחיתה, במיוחד במקרים בהם אין לנו יכולת לבנות דף מסודר או במקרים בהם אנו מפנים לאתר חיצוני עם מגבלות כאלה ואחרות (עיצוב בעייתי / עומס / ממשק לא מזמין וכדומה).

חסרונות: למרות האפשרויות הגרפיות והאינטראקטיביות המרשימות של מודעות קנבס, יש להן לא מעט חסרונות. יצירת מודעת קנבס אינה פשוטה כלל וכלל – היא דורשת מיומנות, יצירתיות והרבה ניסיון. כמו כן, משך הזמן שלוקח ליצור אותה ארוך משמעותית ממודעות אחרות ויכול לקחת אפילו מספר שעות (אם כוללים את תהליך העיצוב או יצירת הסרטונים).

נוסף על כך, מודעות קנבס באופן כללי עלולות להיות מעט יקרות יותר ממודעות אחרות (אך לא תמיד). לדוגמה, בתמונה שלפניכם ישנה השוואה בין קמפיין באנרים פשוט לקמפיין של מודעת קנבס עבור אותו לקוח עליו דיברנו (שיווק מגרשי נדל"ן בקיבוצים). אמנם שני הקמפיינים עבדו יפה מאוד וסיפקו אלפי הפניות לאתר (קליקים), אך ניתן לראות בבירור שעלות הקליק של מודעת הקנבס היה כמעט פי שלוש מעלות קמפיין הבאנרים.

מודעת קנבס FACEBOOK CANVAS
השוואה בין מודעת קנבס למודעת תמונה סטטית

חסרון נוסף טמון במבנה שלהן: הן מאריכות את הדרך שהגולש עושה לפני שהוא מגיע ליעדו הסופי (דף נחיתה / אתר). תחילה הלקוח הפוטנציאלי נחשף לפרסומת שלנו, עוצר להביט בה ומקליק עליה (פעולה 1), לאחר הקלקה נפתחת המודעה על מלוא מסך הנייד ואם הצלחנו להניע אותו לפעולה, הוא יקליק על אחד הכפתורים (פעולה 2). לאחר ההקלקה בתוך המודעה הוא יגיע ליעדו הסופי – דף הנחיתה שם יאלץ לרוב להשאיר פרטים או לרכוש מוצר (פעולה 3). ככל שיש יותר שלבים או פעולות שעל הגולש לבצע בדרך, ירד יחס ההמרה ואנו עלולים לאבד גולשים חסרי סבלנות.

איך יוצרים מודעת קנבס?

ניתן ליצור מודעת קנבס עבור רוב הקמפיינים של פייסבוק, החל מקמפיין באנרים, קמפיין צפיות, וכדומה. תחילת התהליך זהה לחלוטין לכל קמפיין אחר בשלבים הראשונים (בחירת מטרת הקמפיין, תזמון, מיקום, תקציב וכדומה). כאשר מגיעים לשלב בחירות פורמט המודעה (סרטון / קרוסלה / תמונה) תופיע לנו אפשרות להוסיף "חוויית מסך רחב".